بازاریابی نوین و تأثیر آن در بهبود کسب و کار

بازاریابی نوین و تأثیر آن در بهبود کسب و کار

مقدمه

 

بازاریابی همواره یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در مدیریت کسب و کارها بوده است و مدیران کسب و کارها با استفاده از بازاریابی به دنبال راه هایی هستند که بتوانند محصولات و خدمات خود را به بهترین نحو ممکن عرضه کنند. در دنیای امروز تغییرات گسترده ای در حوزه کسب و کار و بازاریابی در حال رخ دادن است و ادامه استراتژی های پیشین برای کسب کارها مخاطره انگیز می باشد، بنابراین کسب و کارها ناگزیرند علاوه بر به روز کردن استراتژی های بازاریابی خود، روش های اجرایی خود را نیز مورد بازنگری قرار دهند. با توجه به محدودیت های مالی کسب و کارها، مدیران و مشاوران در جستجوی راه هایی هستند که تا با حداقل سرمایه گذاری حداکثر سود لازم جهت بقاء و ارتقای کسب و کار خود را داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، مفهوم تازه ای به نام بازاریابی نوین به وجود آمد. بازاریابی چیست؟ بازاریابی نوین به چه معناست؟ بازاریابی نوین بر چه اصولی استوار است؟ تاثیر بازاریابی نوین در بهبود کسب و کارها چیست؟ این ها چکیده ای از سوالات مهمیست که در این مقاله به آن ها پاسخ داده خواهد شد.

 

بازاریابی چیست؟

تصویر شماره 1 بازاریابی در یک نگاه

تصویر شماره 1 بازاریابی در یک نگاه

بازاریابی به مجموعه ای از فعالیت ها گفته می شود که انتقال محصول و خدمات را از تولید کننده به مصرف کننده هدایت می کند و باعث تسریع جریان انتقال کالا و تسهیل فروش می شود. باید به این نکته توجه داشت که بازایابی صرفاً به معنای فروش محصول و خدمات و یا تبلیغات آن ها نیست بلکه این دو تنها بخشی از فرآیند پیچیده ی بازاریابی می باشند. در واقع بازاریابی یک ابزار مدیریت برای کسب و کار ها می باشد و به معنی تجزیه و تحلیل فرصت ها، برنامه ریزی، تعیین استراتژی و اجرای برنامه ها به منظور دستیابی به اهداف یک کسب و کار می باشد.

 

” بازاریابی صرفاً به معنای فروش نیست بلکه آگاهی نسبت به چیزی است که بازار به آن نیاز دارد”

 

بازاریابی به طور کلی به شش پایه استوار است که عبارت اند از:

 

 • نیاز
 • خواسته و تقاضا
 • محصول
 • مبادله
 • معامله
 • فروش

بازاریابی نوین و اصول آن

تصویر شماره 2 اصول و قوانین بازاریابی نوین

کسب و کارها همواره در جستجوی روش های جدید برای انجام بازاریابی در راستای کاهش هزینه ها و افزایش ارزش محصول و یا خدمات خود هستند. تغییرات گسترده و سریع تکنولوژی، شرایط سیاسی، مسائل تجاری و اقتصادی، کسب و کارها را ترغیب کرد که از بازاریابی نوین به جای بازاریابی سنتی استفاده کنند.

واژه بازاریابی در نگاه سنتی تنها به معنای فروش بیشتر بوده است اما در نگاه نوین بازاریابی به معنای برطرف کردن نیازها و خواسته های بازار از طریق مبادله می باشد. در بازاریابی نوین، یک کسب و کار موظف است با توجه به نیاز بازار، محصول یا خدمات خود را عرضه کند تا به بهره وری و اثربخشی لازم برسد.

یکی از نمونه های معروف و آشکاری که می توان به آن اشاره کرد تا به اهمیت بازاریابی نوین پی برد، شرکت فنلاندی نوکیا می باشد که با وجود اینکه فروش بسیار بالایی در زمینه گوشی های تلفن همراه داشت و یکی از پرقدرت ترین شرکت های جهان بود اما از دیگر رقبای خود عقب ماند و به مرز ورشکستگی کشیده شد. مدیرعامل سابق نوکیا، جورمااولیا، در یکی از مصاحبه های خود اعلام کرد:” ما هیچ کار اشتباهی انجام ندادیم، اما با وجود آن باز هم شکست خوردیم.” مطالعات محققان نشان می داد که شرکت نوکیا چابکی لازم در پذیرش و اعمال تغییرات جدیدی که در دنیای فناوری رخ داده را نداشته است و همچنین عدم توجه به نیاز های مشتری و بازار و تنها مهندسی محصول از دیگر عوامل شکست شرکت نوکیا ذکر شده است.

بازاریابی نوین برخلاف بازاریابی سنتی که فقط به فروش محصول یا خدمات فکر می کند، به دنبال روش های هدفمند و تبلیغات هدفمند به منظور ورود به ذهن مخاطبان خود می باشد. بازاریابی نوین  انواع مختلفی دارد که بعضی از مهم ترین آن ها عبارت اند از:

 

 1. بازاریابی دیجیتال
 2. بازاریابی محتوایی
 3. بازاریابی شبکه ای
 4. بازاریابی اجتماعی
 5. بازاریابی مستقیم و شفاهی و …

بازاریابی نوین بر اساس نظریه های فیلیپ کاتر، پدر علم بازاریابی، بر چند اصل استوار است که عبارت اند از:

 

 1. ماهیت محصول یا خدمت (product)
 2. قیمت (price)
 3. مکان (place)
 4. ترویج دادن (promote)
 5. تجربه مشتری (experience)
 6. تبادل ارزش (exchange)
 7. مکان غیر فیزیکی (every place)
 8. تعامل (engagement)

در علم بازاریابی نوین چهار اصل اول به 4P و چهار اصل دوم به 4E معروف هستند.

یکی از جدیدترین شیوه های بازاریابی نوین که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز پدید آمده است، دیجیتال مارکتنیگ می باشد. دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی با توجه به ظرفیت های فراوانی که دارد، توانسته به یکی از پرکاربردترین روش های بازاریابی تبدیل شود. تبلیغات آنلاین، ایمیل مارکتینگ، حضور در شبکه های اجتماعی، بازاریابی محتوای، تولید محتوای چند رسانه ای و … از کاربردهای دیجیتال مارکتینگ می باشد.

تصویر شماره 3 دیجیتال مارکتینگ یکی از جدیدترین روش های بازاریابی نوین

امروزه به دلیل افزایش رقابت کسب و کارها با یکدیگر و ارائه محصولات و خدمات مشابه توسط آن ها، نیاز به بازاریابی نوین بیشتر از قبل در کسب و کارها احساس می شود. بنابراین مدیران و مشاوران به دنبال راهکارهایی هستند که بتوانند علاوه بر ارائه محصول یا خدمات خود، از دیگر رقبای خود پیشی بگیرند. بازاریابی نوین به دلیل کم هزینه بودن، گسترده بودن و دارا بودن قابلیت ارزیابی این امکان را برای کسب و کارها فراهم می کند.

 

نتیجه گیری

 

امروزه با توجه به گسترش جمعیت و به دنبال آن افزایش محصولات و خدمات کسب و کارها، محیط پیچیده، رقابتی و غیرقابل پیش بینی برای کسب و کارها پدید آمده است و نیاز به بازاریابی بیشتر از گذشته احساس می شود. اما بازاریابی در قرن جدید به مانند دهه های گذشته نیست و بازاریاب ها با چالش ها و مشکلات بسیار زیادی رو به رو شده اند. بازاریابی نوین با اصول و شیوه های جدید راهکاری است که باعث برون رفت کسب و کارها و سازمان ها از این چالش ها می شود. کسب و کارها می توانند با استفاده از بازاریابی نوین علاوه بر افزایش فروش محصول یا خدمات خود به مشتریان، اثربخشی و سود دهی خود را نیز بالا ببرند و ارزش محصول خود را در ذهن مخاطب برای مدت طولانی ثبت کنند.

 

منابع

 

تبلیغات دیجیتال و تاثیر آن بر کسب و کار ها دیجیتال برندینگ و اهمیت آن بر کسب و کار
دیدگاه شما

اکنون پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*

Open chat
1
چجوری میتونم کمکتون کنم؟
سلام
چجوری میتونم کمکتون کنم؟