دیجیتال برندینگ و اهمیت آن بر کسب و کار

دیجیتال برندینگ و اهمیت آن بر کسب و کار

مقدمه

در قرن حاضر با گسترش روز افزون اینترنت و به دنبال آن ایجاد شبکه ها و پیام رسان های اجتماعی، معرفی و ارائه محصول، بازاریابی، فروش، ارتباط با مشتری و …  دیگر به روش های پیشین مرسوم نبوده زیرا دارای هزینه زیاد و کارایی پایین می باشند. بنابراین شرکت های بزرگ و کسب و کارهای نوپا به این نتیجه رسیدند که استفاده از دنیای گسترده ی اینترنت و دیجیتال باعث رسیدن به اهداف فوق با راندمان بیشتر و هزینه کمتر خواهد بود. دیجیتال برندینگ مبحثی است که همزمان با گسترش اینترنت و افزایش دسترسی عموم مردم به آن، پیشرفت کرد و کسب و کارها را ترغیب کرد تا توجه ویژه ای به آن داشته باشند. دیجیتال برندینگ چیست؟ و شامل چه مباحثی می شود؟ دیجیتال برندینگ با دیجیتال مارکتینگ چه تفاوت هایی دارد؟ نقش و اهیمت دیجیتال برندینگ در رشد و شکوفایی کسب و کارها چیست؟ و چندین سوال اساسی دیگر که در این مقاله به آن ها پاسخ داده خواهد شد.

 

  • دیجیتال برندینگ چیست؟

قبل از تعریف دیجیتال برندینگ ابتدا تعریف مختصری از برندینگ ارائه می دهیم:

برندینگ یک فرآیند خلاقانه و استراتژیک است که در آن یک شرکت به مشتریان بالقوه خود همه چیز را در مورد خود و کسب و کار خود توضیح می دهد. بنابراین ایجاد یک برند بعد از تولید یک محصول اولین قدم یک کسب و کار می باشد.

در مورد دیجیتال برندینگ تعریف های متفاوتی وجود دارد که همگی به نحوی این فرآیند را توضیح می دهند اما یک تعریف جامع که تقریبا تمامی تعریف های موجود را شامل می شود ارائه شده است:

” دیجیتال برندینگ نحوه طراحی و ساخت برند آنلاین یک کسب و کار از طریق وب سایت ها، اپلیکیشن ها، شبکه های اجتماعی، ویدیو و … است و شامل ترکیبی از دیجیتال مارکتینگ و اینترنت برندینگ برای توسعه یک برند می باشد. “

دیجیتال برندینگ به طور کلی شامل اجزای زیر می باشد:

تصویر شماره 1 اجزای کلی دیجیتال برندینگ

تصویر شماره 1 اجزای کلی دیجیتال برندینگ

  • دیجیتال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ چه تفاوتی دارند؟
تصویر شماره 2 تفاوت میان دیجیتال مارکتینک و دیجیتال برندینگ

تصویر شماره 2 تفاوت میان دیجیتال مارکتینک و دیجیتال برندینگ

با توجه به تعریف های علمی موجود از دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال برندینگ می توان گفت که دیجیتال مارکتینگ بیشتر به دنبال جذب مشتریان و کاربران جدید و افزایش فروش است در حالی که دیجیتال برندینگ بیشتر بر روی ارائه و خلق ارزش، افزایش وفاداری و شناخت از برند یک کسب و کار تمرکز دارد.

” دیجیتال برندینگ به جای اینکه بر روی یک محصول خاص تأکید کند، ارزش های یک شرکت یا کسب و کار را بیان می کند. “

 

  • مزایای دیجیتال برندینگ و تأثیر آن بر کسب و کار

همان طور که اشاره شد امروزه توسعه و گسترش برند یک کسب و کار در فضای اینترنت و دیجیتال به یک ضرورت تبدیل شده است. دیجیتال برندینگ مزایای بسیاری برای کسب و کارهای بزرگ و همچنین نوپا دارد که به چند مورد از این مزیت ها اشاره خواهد شد.

1- هدف گذاری مخاطبین

تصویر شماره 3 دیجیتال برندینگ و هدف گذاری مخاطبین

تصویر شماره 3 دیجیتال برندینگ و هدف گذاری مخاطبین

حضور آنلاین یک کسب و کار در بستر اینترنت این امکان را می دهد که مشتریان احتمالی یک کسب و کار از آن برای آشنایی بیشتر و ارتباط با برند مورد نظر استفاده کنند. دیجیتال برندینگ امکان تمرکز بر روی گروه های خاصی از مخاطبان که از پلتفرم های آنلاین همچون شبکه های اجتماعی و یا پیام رسان ها استفاده می کنند مهیا می سازد.

” دیجیتال برندینگ امکان تمرکز بر روی مخاطبان هدف کسب و کارها را فراهم می کند. “

2- ارتباط مستقیم با مشتریان

حضور آنلاین یک کسب و کار در بستر اینترنت این امکان را می دهد که مشتریان احتمالی یک کسب و کار از آن برای آشنایی بیشتر و ارتباط با برند مورد نظر استفاده کنند. دیجیتال برندینگ امکان تمرکز بر روی گروه های خاصی از مخاطبان که از پلتفرم های آنلاین همچون شبکه های اجتماعی و یا پیام رسان ها استفاده می کنند مهیا می سازد. " دیجیتال برندینگ امکان تمرکز بر روی مخاطبان هدف کسب و کارها را فراهم می کند. " 2- ارتباط مستقیم با مشتریان

تصویر شماره 4  دیجیتال برندینگ و امکان ارتباط مستقیم با مشتری

برندینگ کسب و کارها به روش های پیشین ارتباط مستقیم با مشتری و تعامل با آن ها بسیار سخت و هزینه بر است. دیجیتال برندینگ موفق باعث می شود مشتریان و کاربران احساس کنند به صورت مستقیم با کسب و کار مورد نظر تعامل می کنند، یکی از دلایل این احساس مشتریان این است که در دیجیتال برندینگ کسب و کارها از همان پلتفرم های آنلاینی استفاده می کنند که کابران از آن ها برای تعامل و برقراری ارتباط با دوستان و خانواده ی خود استفاده می کنند. این ارتباط و تعامل می تواند در بستر شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، فیسبوک و توییتر باشد و یا کسب اطلاعات یک کسب و کار از طریق وب سایت آن باشد. بنابراین برندی که در فضای آنلاین حضور نداشته باشد نمی تواند مدت زیادی در حافظه کاربران خود باقی بماند.

” دیجیتال برندینگ ارتباط میان مشتری و برند را آسان تر می کند. “ 

3- وایرال شدن یا پخش سریع

تصویر شماره 5 دیجیتال برندینگ و توانایی وایرال شدن یا پخش سریع

تصویر شماره 5  دیجیتال برندینگ و توانایی وایرال شدن یا پخش سریع

یکی از بزرگترین مزیت های دیجیتال برندینگ در مقایسه با روش های پیشین برندینگ، پتانسیل وایرال کردن یک پیام مشخص و یا دسترسی گروه عظیمی از کاربران در زمانی کوتاه و با هزینه بسیار کم یا بعضاً بدون هزینه به پیام و اهداف یک کسب و کار می باشد. این مزیت به لطف وجود شبکه های اجتماعی و استفاده طیف گسترده ای از مردم دنیا از آن به وجود آمده است. نکته قابل توجه در مورد دیجیتال برندینگ تبلیغ یک برند توسط دیگران بدون هیچ هزینه ای می باشد؛ به عنوان مثال می توان به لایک ها، به اشتراک گذاشتن، بازخوردها و کامنت ها در شبکه های اجتماعی که خود به عنوان تبلیغ برای یک کسب و کار می باشند اشاره کرد.

 

  • نتیجه گیری

امروزه، با گسترش اینترنت و افزایش دسترسی عموم به آن، مبحث دیجیتال برندینگ به یک الزام برای کسب و کارها تبدیل شده است و توجه آن ها را به خود جلب کرده است. کسب و کارها برای بقا و همچنین توانایی رقابت با سایرین، روش های پیشین برندینگ را کنار گذاشته و با استفاده از مشاورانی که در زمینه دیجیتال برندینگ فعالیت می کنند، برای موفقیت کسب و کار خود پا به عرصه ی دیجیتال برندینگ گذاشته اند.

با پیشرفت دیجیتال برندینگ و حرفه ای تر شدن آن، کسب و کارهای نوپا نیز می توانند در زمینه تبلیغات، بازاریابی، برند سازی و … با شرکت های بزرگ رقابت کنند و از این عرصه جا نمانند. بنابراین می توان گفت در عصر امروز دیجیتال برندینگ دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است.

 

  • منابع

1- www.99designs.com

2- www.contentrefined.com

3- Digital Branding: A Complete Step-by-Step Guide to Strategy, Tactics and Measuremen  by Daniel Rowles 

بازاریابی نوین و تأثیر آن در بهبود کسب و کار نقش مشاوران مدیریت در کسب و کار ها
دیدگاه شما

اکنون پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند*

Open chat
1
چجوری میتونم کمکتون کنم؟
سلام
چجوری میتونم کمکتون کنم؟